22 maj 2013

Nowe tablice w ramach szlaków miejskich

zdjęcie: Nowe tablice w ramach szlaków miejskich / Zdjęcie pobrano ze strony: UM Gniezno
Zdjęcie pobrano ze strony: UM Gniezno
W przestrzeni miejskiej Pierwszej Stolicy Polski pojawiły się kolejne tablice informujące o trzech szlakach przebiegających przez Gniezno. Umieszczono je na budynku Straży Pożarnej, gdzie znajdował się dawny kirkut, przy Parku Trzech Kultur oraz na kamienicy przy ulicy Mieszka I (dawny Dom Kantora). Specjalna tablica pojawiła się także na budynku Hotelu Pietrak na Deptaku, który przygotował dla swoich gości specjalny Królewski Apartament i Królewskie Menu.
REKLAMA

W latach 2011 i 2012 Miasto Gniezno realizowało projekt unijny „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Głównym jego założeniem była promocja Gniezna, jako miejsca przeprowadzenia pierwszych pięciu koronacji królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława II Szczodrego, Przemysła II oraz Wacława II i nierozerwalnie związanego z ideą początków państwa polskiego i władzy królewskiej.

Jednym z działań w ramach powyższego projektu było stworzenie i oznaczenie nowych szlaków turystycznych, które uatrakcyjnią ofertę naszego miasta sprawiając, że stanie się ono ciekawsze dla odwiedzających, których z roku na rok jest coraz więcej. Nowo stworzone szlaki obejmują:
 - Szlak świętych i błogosławionych. Stworzony we współpracy z „Lokalną Organizacją Turystyczną Szlak Piastowski” obejmuje miejsca związane z postaciami ważnymi dla Kościoła Katolickiego, których ślady znaleźć możemy w Gnieźnie. Jest to krok w stronę coraz silniej rozwijającej się w naszym kraju turystyki pielgrzymkowej. Szlak obejmuje kościoły: Świętej Trójcy, Świętego Michała, Świętego Wawrzyńca, Świętego Jana, Wniebowzięcia NMP, Świętego Jerzego oraz budynek Pałacu Arcybiskupiego.
 - Szlak wolnomularski. Stworzony we współpracy z przewodnikiem Ramzesem Temczukiem obejmuje miejsca związane z działalnością gnieźnieńskiej masonerii, której historia wywołuje na całym świecie coraz większe zainteresowanie zarówno badaczy, jak i historyków amatorów. Szlak obejmuje budynki: Miejskiego Ośrodka Kultury, kamienicy przy ul. Warszawskiej 26, CAS Largo oraz kamienicę przy ul Dąbrówki znanej jako „Apteka pod lwem”.


 - Szlak wielokulturowy. Stworzony we współpracy z przewodnikiem Ramzesem Temczukiem obejmuje miejsca upamiętniające Polaków, Żydów i Niemców, którzy przez wiele lat wspólnie tworzyli kulturową i społeczną mozaikę miasta Gniezna. Szlak obejmuje miejsca: dawnego kirkutu (ul. Kościuszki, przy przedszkolu), dawnego cmentarza ewangelickiego (ul. Sobieskiego, przy przedszkolu), kościoła NMP Królowej Polski oraz dawnej synagogi (budynek Szkoły Muzycznej).
 

Każdy element szlaku został oznaczony specjalną, szklaną tablicą, na której opisano historię miejsca lub ważne wydarzenia i postacie z nim związane. Ponadto szlaki te zostały zaznaczone na dwóch mapach wielkoformatowych, które pojawiły się koło gnieźnieńskiego dworca i nieopodal Placu św. Wojciecha, a także w folderach i na mapach wydanych przez Miasto Gniezno. W kolejnych latach planowane jest poszerzenie każdego szlaku o następne miejsca warte poznania.
 

Wiktor Koliński, MCIP, źródło: UM Gniezno
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gniezno
19.3°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:47
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gnieznie

kiedy
2024-05-22 19:00
miejsce
Teatr im. Aleksandra Fredry,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-22 19:00
miejsce
Tanken Restauracja-Pub, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-23 18:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-25 16:00
miejsce
Pałac Balcerowo, Letnia Sala...
wstęp biletowany