reklama
kategoria: Miasto
16 marzec 2011

Aktualności Straży Miejskiej

zdjęcie: Aktualności Straży Miejskiej / (fot. UM)
(fot. UM)
Po raz kolejny Straż Miejska zwraca uwagę na problemy związane z parkowaniem na zakazie zatrzymywania się (znak B-36). Pomimo sprawnie działającego monitoringu w centrum miasta, kierowcy nie stosują się do obowiązujących znaków.
REKLAMA
Miejscami najczęściej „obleganymi” są:
- ul. Dąbrówki,
- Pl. 21 Stycznia,
- ul. Mickiewicza (obok sklepu spożywczego),
- ul. Chrobrego (obok cukierni)’
- ul. Poznańska (obok komisów samochodowych)   

Przypominamy - parkowanie na zakazie zatrzymywania się stanowi wykroczenie drogowe z art. 92§1 KW. Wysokość mandatu karnego za nie wynosi 100 złotych oraz 1 punkt karny. Kierowcy łamiący przepisy powinni się zastanowić, czy warto uszczuplać swój domowy budżet i gromadzić punkty karne?

Parkowanie na skrzyżowaniu…   

Do parkowania skłaniają kierowców puste miejsca w rejonie skrzyżowań. W większości przypadków kierujący pojazdami nie zdają sobie sprawy z tego, iż są sprawcami wykroczenia pozostawiając tam swoje auto. Według taryfikatora, mandat karny za to wykroczenie wynosi 300 złotych i 1 punkt karny. Może więc warto przypomnieć sobie, co kryje się pod pojęciem skrzyżowania:
    - Zgodnie z art.2 Kodeksu drogowego, skrzyżowanie to przecięcie się w jednym poziomie dróg mających jezdnię, ich połączenie lub rozwidlenie, łącznie z powierzchniami utworzonymi przez takie przecięcia, połączenia lub rozwidlenia; określenie to nie dotyczy przecięcia lub rozwidlenia drogi twardej z gruntową lub stanowiąca dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze.
    Droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni. Pobocza, chodnika. Drogi dla pieszych, lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdujących się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt. Skrzyżowanie bez znaków jest skrzyżowaniem równorzędnym.
W trosce o bezpieczeństwo Straż Miejska przypomina:
Rejon skrzyżowania to m. innymi:
- skrzyżowanie ul. Warszawskiej i ul. Pl. 21 Stycznia,
- skrzyżowanie ul. Dąbrówki z ul. Grzybowo.

… oraz na miejscach dla osób niepełnosprawnych   

Tym razem skończyło się na pouczeniu. Kierowca auta widocznego na zdjęciu zaparkował swój pojazd w 11 marca 2011 roku, przy ul .Jana zupełnie nieświadomie. Przykładnie wykupił kartę parkingową i wyłożył ja w widocznym miejscu. Strażnicy  pouczyli kierującego. (Wysokość mandatu karnego za to wykroczenie wynosi 500 złotych). 

Głęboka, odkryta studzienka kanalizacyjna

    12 marca 2011 roku, od mieszkanki osiedla Winiary otrzymano zgłoszenie dotyczące niezabezpieczonej studzienki kanalizacyjnej przy schodach prowadzących na Trasę Zjazdu Gnieźnieńskiego. Patrol Straży Miejskiej udał się niezwłocznie we wskazane miejsce, gdzie Strażnicy zabezpieczyli studzienkę i natychmiast przekazali informację do PWiK.

Alkohol i narkotyki

    Prawdopodobnie alkohol i narkotyki doprowadziły do nieprzytomności młodego pełnoletniego mężczyznę który spał w 13 marca 2011 roku na  starej rampie kolejowej za złomowiskiem przy ul Pocztowej. Strażnicy udali się w to miejsce, po zgłoszeniu otrzymanym od młodych chłopców na rowerach. Początkowo młody człowiek był całkowicie oderwany od rzeczywistości. Po kilku minutach odzyskał świadomość i nawiązał kontakt z funkcjonariuszami. Wobec powyższego faktu przewieziono młodego mężczyznę do miejsca zamieszkania,  gdzie pozostawiono go pod opieką domowników.

Pies na ul. Roosevelta

     Kolejnego pieska przekazała Straż Miejska firmie wyłapującej bezpańskie psy w Gnieźnie. Tym razem duży, czarny pies biegał 14 marca 2011 roku po ul. Roosevelta. Na szyi miał założoną kolczatkę, do której był przymocowany długi sznurek. Zwierzę było zadbane i bardzo ufne. W godzinach popołudniowych zostało przewiezione do gnieźnieńskiego schroniska dla zwierząt.

Wiosenny Apel Straży Miejskiej

    Straż Miejska w Gnieźnie zwraca się z apelem dotyczącym porządku i czystości na terenie naszego miasta.
    Utrzymanie czystości i porządku w gminach jest ustawowym obowiązkiem zarówno władz gminnych jak i mieszkańców, czyli nas wszystkich. W tym zakresie mieszkańców obowiązują przepisy ustawy  o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2005 r. Nr 236, poz. 2008 z póź. zm.) z 13 września 1996 roku oraz Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Gniezna z 25 maja 2006 roku (Uchwała Nr XLIX/529/2006). Pomimo tego, że ustawa obowiązuje już kilkanaście lat patrząc na poszczególne posesje widać, że nie wszyscy wiedzą, jaki jest zakres obowiązków właściciela nieruchomości. Warto dodać że za właściciela nieruchomości rozumie się także: „…współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomość  w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością”.
Nawet jeśli nie jesteśmy właścicielami danej nieruchomości, a jedynie nią zarządzamy na różnych zasadach, np. wynajmujemy lub dzierżawimy spoczywają na nas takie same obowiązki jak na właścicielu.
    Zgodnie z zapisami znajdującymi się w powyższych aktach prawnych każdy właściciel posesji jest zobowiązany miedzy innymi  do:
    - utrzymania porządku i czystości oraz należytego stanu sanitarno - higienicznego i estetycznego nieruchomości,
    - posiadania zawartej umowy na wywóz odpadów stałych z uprawnionymi firmami oraz posiadania pojemnika na odpady stałe (lub worki) i systematycznego ich opróżniania.
    - gromadzenia nieczystości płynnych w odpowiednio zabezpieczonych, szczelnych zbiornikach bezodpływowych (w przypadku gdy posesje nie zostały podłączone do urządzeń kanalizacyjnych, ewentualnie gdy posesja nie jest zaopatrzona w lokalne urządzenia oczyszczające tj. przydomową oczyszczalnię ścieków ).
    - posiadania aktualnego rachunku opłaty za wywóz odpadów komunalnych stałych i płynnych lub przyjęcia odpadów na składowisko (np. złom).
    Informujemy, że nieprzestrzeganie przepisów ,,Regulaminu’’ jest wykroczeniem i postępowanie w tych sprawach toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
    Nasze miasto posiada duże walory zabytkowe i turystyczne. W trosce o jak najlepszy jego wizerunek wspólnie dbajmy o czystość.



Źródło: UM
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gniezno
13.9°C
wschód słońca: 06:33
zachód słońca: 18:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gnieznie

kiedy
2024-09-22 16:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-24 20:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-26 19:00
miejsce
Tanken Restauracja-Pub, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-02 19:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany