reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
7 czerwiec 2013

Festiwal uliczny

zdjęcie: Festiwal uliczny / na licencji Creative Commons Bogdan
na licencji Creative Commons Bogdan
Festiwal Uliczny – Wielkopolska Walcząca to oryginalne połączenie historii z sztuką ulicy – to wykłady, spotkania, malowanie wielkoformatowych murali, JAM Graffiti, pokazy tancerzy a także koncerty. Podczas trzech dni Festiwalu w Gnieźnie gościć będziemy takie osoby jak: prof. Zbigniew Pilarczyk, prof. Janusz Karwat, Hirek Wrona, Wojciech Big-W Kowalewski, Lipskee czy Grzegorz „Patyczak” Kmita.
REKLAMA

W ramach Festiwalu, w kwietniu został ogłoszony ogólnopolski konkurs na przygotowanie projektu oraz wykonanie murali historycznych nawiązujących do Powstania Wielkopolskiego. Po burzliwych obradach, jury wybrało cztery najlepsze prace, które w między 20 a 22 czerwca 2013 zostaną wykonane w Gnieźnie. W pierwszym etapie konkursu zwyciężyły prace autorstwa: Natalii Rymackiej z Poznania, Piotra Zydorowicza i Pawła Jabłońskiego z Ostrowa Wielkopolskiego, Michała Trąpczyńskiego z Gniezna oraz Damiana Chajec z Poznania. Autorzy prac zostali już zaproszeni do Gniezna i przez trzy dni trwania Festiwalu – będą wykonywać swoje projekty na dwóch transformatorach w mieście. W ostatni dzień Festiwalu – po zakończeniu malowania, jury wybierze się obejrzeć wykonane prace i wytypuje najciekawszą – jej autor otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 2000 złotych i nagrody rzeczowe.


Festiwal to jednak nie tylko malowanie murali ale trzy dni różnych atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Do udziału w imprezie udało się zaprosić bardzo ciekawych ludzi zarówno ze świata nauki, historii jak i kultury ulicznej.


Jeśli chodzi o część historyczną – rozpocznie się ona 20 czerwca 2013 wykładem wprowadzającym prof. Janusza Karwata - prodziekana Wydziału Humanistycznego Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Na co dzień prof. Karwat prowadzi zajęcia w Zakładzie Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przedmiotem jego aktywności naukowej i dydaktycznej są militarne aspekty dziejów Poznania i Wielkopolski oraz biografistyka. Wygłosi on wykład o wielkopolskim etosie powstańczym we współczesnej świadomości społecznej.


Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem prof. Karwata, prof. Grzegorza Łukomskiego, a także prof. Zbigniewa Pilarczyka - historyka specjalizującego się w dziedzinie historii wojskowości. Kierownika Zakładu Historii Wojskowości Instytutu Historii Uniwersytetu im Adama Mickiewicza.Tego samego dnia odbędzie się również wykład dra Olafa Bergmanna - kustosza Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. Doktor Bergmann, wygłosi wykład o roli i udziale organizacji społecznych oraz patriotycznych w walce o odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej.
 

Do udziału w Festiwalu udało się zachęcić także sporą grupę ludzi związanych z kulturą uliczną oraz kulturą hip-hop. Również pierwszego dnia odbędzie się spotkanie z Wojciechem Big-W Kowalewskim – liderem i założycielem organizacji Zulu Nation Polska, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Kultury Hip-Hop, który opowie o korzeniach kultury hip-hop. Nie lada gratką dla miłośników muzyki będzie spotkanie z Hirkiem Wroną, dziennikarzem muzycznym, pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Hip-hop Opole, publicystą i reżyserem wielu koncertów oraz wydarzeń artystycznych. Hirek Wrona podczas spotkania przybliży historię polskich początków kultury hip-hop oraz muzyki rap.
 

Ciekawym punktem Festiwalu będzie również wykład Grzegorza Kmity „Patyczaka” - muzyka sceny niezależnej, twórcy jednoosobowego zespołu Brudne Dzieci Sida, socjologa, grafficiarza, autora książki "Graffiti w PRL-u". Podczas wykładu Grzegorza Kmity będzie można poznać historię tzw. graffiti walczącego w Polsce - w latach 80. i 90.

 

Drugiego dnia Festiwalu warto także zwrócić uwagę na wykład dr Bartosza Łukaszewskiego – redaktora internetowego Radia Rewers, który opowie o prospołecznym potencjale kultury hip-hop w kontekście wartości patriotycznych.


Część wykładową, zamknie ostatniego dnia Jarek „Mixer” Mikołajczyk, który wygłosi wykład poświęcony historii kultury hip-hop w Gnieźnie, gdyż nie wszyscy mają świadomość że w latach ’90 Gniezno odgrywało istotną rolę w kształtowaniu się kultury hip-hop w Polsce.


Oprócz wykładów i spotkań na wszystkich chętnych czekać będą jeszcze inne atrakcje. Pierwszego dnia, w budynku Instytutu Kultury Europejskiej odbędzie się otwarcie wystawy zdjęć: „Art from the streets. Riam, Rater, Merd, Nesh” – będzie to wystawa pokazująca polską scenę graffiti. Dla miłośników graffiti – będzie także niepowtarzalna okazja, by samemu spróbować swoich sił przy malowaniu. Drugiego dnia Festiwalu na dziedzińcu Instytutu Kultury Europejskiej, staną specjalnie przygotowane plansze, na których pod okiem doświadczonych grafficiarzy: Riama, Ratera, Merda i Nesha, odbędą się otwarte warsztaty graffiti oraz tzw. JAM.

Tego samego dnia, również na dziedzińcu, odbędą się pokazy poppingu i breakdance. Główną postacią pokazów tańca będzie jeden z najbardziej utalentowanych i rozpoznawalnych popperów w Polsce – Lipskee. Lipskee do Gniezna przyjedzie z kolegami z ekip Elade Crew oraz New Bronx Players. Oprócz tego w pokazach brać udział będą również grupa: Vo’Boo Gang z Gniezna oraz Born to Dance z Poznania, którzy wspólnie stoczą zaaranżowaną na walkę powstańców z prusakami, bitwę taneczną.

Ostatnim punktem Festiwalu będzie wieczorny koncert w Klubie Lokomotywa, grupy Pokój z Widokiem na Wojnę, którą tworzą raperzy: Juras i Koras z Warszawy. Support przed koncertem zapewnią zespoły: Aula oraz Autrez z Gniezna.


Warto zaznaczyć że Festiwal, dojdzie do skutku dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra oraz Urzędu Miejskiego w Gnieźnie. Organizatorami Festiwalu są: Stowarzyszenie Kibiców „Wiara Lecha” oddział Gniezno, Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Gniezno”, Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie oraz Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski”. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny, a bliższe informacje o poszczególnych punktach programu znaleźć można na oficjalnym profilu imprezy: www.facebook.com/HistoriaZUlicy.

 

źródło: UM Gniezno

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gniezno
3.6°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gnieznie

kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-28 19:00
miejsce
Tanken Restauracja-Pub, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Hotel Feniks, Gniezno, Wrzesińska 18
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-30 19:00
miejsce
Pałac Balcerowo, Gniezno,...
wstęp biletowany