Rodzaje pożyczek – którą z nich wybrać?
Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych kredytów – możemy wziąć go na konkretny cel (np. zakup samochodu lub remont mieszkania), lecz także bez podawania żadnego powodu. Wysokość kwoty, jaką możemy uzyskać, jest uzależniona od naszej zdolności finansowej oraz wymagań konkretnego banku. Takie kredyty są wyżej oprocentowane niż te zabezpieczone hipoteką, musimy zwykle spłacić je szybciej. Za to są łatwiej dostępne, także dla osób nieposiadających zabezpieczenia w nieruchomości.
Kredyt hipoteczny
Spłata takiego kredytu zabezpieczona jest nieruchomością, zatem mogą o niego wnioskować jedynie osoby posiadające własny dom, mieszkanie czy działkę. Jego zdobycie wiąże się z wieloma formalnościami i nieraz z dodatkowymi opłatami. Jest on jednak opłacalny – długoterminowy, stosunkowo nisko oprocentowany, dostępne są wysokie kwoty. Coraz większym powodzeniem cieszą się też pożyczki hipoteczne, które można przeznaczyć na inny cel niż budowa lub zakup mieszkania, a zatem na nowy samochód, wycieczkę marzeń czy zagraniczne studia.
Karta kredytowa
Umiejętnie wykorzystana karta kredytowa jest przydatnym narzędziem – daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ zawsze możemy mieć przy sobie „awaryjną” gotówkę. Dzięki okresowi bezodsetkowemu (około 60 dni) nie jesteśmy skazani na odsetki, wystarczy tylko, że zwrócimy na kartę wykorzystaną przez nas w tym czasie kwotę. Pamiętajmy jednak, że każde spóźnienie wiąże się z płaceniem odsetek, w tym wypadku naprawdę wysokich.
Szybka pożyczka
Jeśli jesteśmy zainteresowani szybkim, doraźnym pożyczeniem niewielkiej sumy pieniędzy, możemy skorzystać z szybkich pożyczek, które udzielane są nawet przez Internet. Ich plusem jest przede wszystkim bardzo łatwa dostępność, nawet dla osób posiadających już inne kredyty (czasem nawet z opóźnieniami w spłacie rat). Gdy nasz wniosek zostanie zaakceptowany, na pieniądze czekamy zaledwie kilkanaście minut. Musimy jednak pamiętać o dość wysokim oprocentowaniu oraz terminowych wpłatach – za opóźnienia grożą dodatkowe opłaty.
Wszystkie pożyczki są „dla ludzi” - pod warunkiem, że umiemy rozsądnie z nich korzystać. Warto wybrać kredyt, który najlepiej odpowiada naszym możliwościom, a w przyszłości nie obciąży zbytnio domowego budżetu.