21 marzec 2019

Przełom w światowej kardiologii i kardiochirurgii ogłoszony w Nowym Orleanie!

zdjęcie: Przełom w światowej kardiologii i kardiochirurgii ogłoszony w Nowym Orleanie! / fot. pixabay / 3089883
17 marca w Nowym Orleanie, podczas Kongresu American College of Cardiology ogłoszono najnowsze wyniki badań potwierdzające bezpieczeństwo zabiegu przezcewnikowego leczenia zastawki aortalnej metodą TAVI w znieczuleniu miejscowym. Prof. Dudek wraz z zespołem doczekali się przełomu, dzięki któremu metoda ta będzie coraz częściej towarzyszyć na salach hybrydowych tradycyjnej kardiochirurgii z otwieraniem klatki piersiowej.
REKLAMA
Zabiegi kardiochirurgiczne leczenia nabytych wad zastawkowych, zwłaszcza najczęstszej z nich, czyli zwężenia zastawki aortalnej, są standardem postępowania medycznego. Jednak wraz z rozwojem mniej inwazyjnych technik, przezskórna implantacją zastawki aortalnej metoda TAVI, najczęściej z dostępem przez pachwinę i w znieczuleniu miejscowym od kilku lat jest stosowana w grupach wysokiego ryzyka klasycznych operacji kardiochirurgicznych. 

Stenoza aortalna, czyli zwężenie zastawki aortalnej jest, po nadciśnieniu tętniczym i zawale serca, trzecią pod względem częstotliwości wykrywania chorobą serca w Polsce i na świecie. To najczęstsza wada zastawkowa serca nabywana wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 65-75 roku życia. Schorzenie to polega na stopniowym, ale masywnym zwapnieniu płatków wraz z upośledzoną ich ruchomością, co prowadzi do zwężenia zastawki i utrudnia wypływ krwi z lewej komory serca. Krytyczna stenoza zastawki aortalnej może prowadzić do niewydolności serca oraz przedwczesnych zgonów, jeśli pozostanie nieleczona.
17 marca bieżącego roku, po 10 latach od przeprowadzenia w Polsce pierwszego zabiegu TAVI, w Krakowie, kardiolog prof. Dariusz Dudek i jego zespół doczekali się przełomu w światowej kardiologii. Podczas Kongresu American College of Cardiology, który odbył się w Nowym Orleanie, ogłoszono wyniki najnowszych przełomowych badań naukowych, które potwierdziły, że pionierska kiedyś metoda przezcewnikowego leczenia stenozy aortalnej TAVI jest obecnie bezpieczniejsza niż uznawana dotąd za standard leczenia metoda kardiochirurgiczna u pacjentów z niskim ryzykiem operacyjnym.

Dwa badania opublikowane w prestiżowym New England Journal of Medicine rozszerzają wskazania do TAVI już nie tylko o grupy wysokiego i średniego ryzyka operacji kardiochirurgicznej, ale sugerują także, iż należy brać tę metodę pod uwagę również dla pacjentów niskiego ryzyka, a więc dla bardzo szerokiego spektrum pacjentów ze zwężeniem zastawki aortalnej. Badania te nie tylko udokumentowały porównywalną wartość obydwu metod leczniczych, ale ku zaskoczeniu badaczy, wskazują TAVI jako technikę o większym profilu bezpieczeństwa w obserwacji krótkoterminowej.

Prof. Dariusz Dudek 

To wielki sukces dla kardiologii i kardiochirurgii. To historyczny moment, w którym tradycyjnej kardiochirurgii z otwieraniem klatki piersiowej coraz częściej będzie towarzyszyć przezcewnikowe leczenie zastawki aortalnej – podkreśla kardiolog, prof. Dariusz Dudek. – Na podstawie najnowszych doniesień TAVI staje się preferowaną metodą leczenia w kardiologii i kardiochirurgii w odpowiednio kwalifikowanych grupach chorych. Legenda kardiologii światowej, profesor Eugeni Braunwald podkreślił na Kongresie ACC w USA, iż marzec w 2019 roku zapamiętamy jako przełomowy w dziejach kardiologii i kardiochirurgii światowej. To wielki dzień, tworzymy nową erę w medycynie, prawdziwy kolejny przełom w leczeniu chorób serca – dodaje profesor.

Dotychczas przyjętą metodą leczenia była operacja kardiochirurgiczna z otwarciem klatki piersiowej, SAVR (ang. Surgical Aortic Valve Replacement), która stanowi duże obciążenie dla pacjenta, szczególnie w starszym wieku. Alternatywą dla tej metody stała się wprowadzona przez A. Cirbiera w we Francji w 2002 roku metoda przezcewnikowa implantacji, czyli tzw. implantacja zastawki aortalnej bez otwierania klatki piersiowej, TAVI (ang. Transcathether Aortic Valve Implantation). Jej istotą jest wszczepienie zastawki biologicznej za pomocą cewnika, czyli specjalnej rurki wprowadzonej do serca przez naczynia bez otwarcia klatki piersiowej. Ta przełomowa technika początkowo była uznawana za alternatywę jedynie dla pacjentów „nieoperacyjnych”, czyli „zbyt chorych” lub „zbyt kruchych” biologicznie na przeżycie klasycznej operacji kardiochirurgicznej na otwartym sercu.

Zabieg implantacji zastawki aortalnej metodą mało inwazyjną, przezcewnikową, wykonali po raz pierwszy w Polsce w dniu 25 listopada 2008 roku profesorowie Dariusz Dudek, Jerzy Sadowski i Bogdan Kapelak wraz z zespołem Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego UJ Collegium Medicum. Wprowadzono wówczas cewnik do serca, implantując zastawkę „przez dziurkę od klucza”. Od 2008 roku do chwili obecnej zespół wykonał z powodzeniem ponad kilkaset zabiegów TAVI.

W ciągu 10 lat zespół pod kierunkiem prof. Dudka opublikował również szereg badań, które pozwoliły na udoskonalenie tej metody zabiegowej w zakresie techniki i odpowiedniej kwalifikacji chorych. Po sukcesie związanym z zastawką aortalną przyszła pora na leczenie metodą bez otwierania klatki piersiowej również pozostałych zastawek w sercu. W 2013 roku zespół prof. Dudka wraz ze Szpitalem im. Jana Pawła II w Krakowie i Szpitalem Uniwersyteckim UJ Collegium Medicum przygotował zabieg redukcji ciężkiej niedomykalności zastawki mitralnej z wykorzystaniem klipsa do spięcia płatków zastawki mitralnej. Natomiast w 2018 roku z zespołem prof. Witkowskiego z Warszawy wykonał pierwszy w Polsce skuteczny zabieg przezskórnej interwencji klipsowania zastawki trójdzielnej. 

Prof. Dariusz Dudek jako naukowiec, kardiolog inwazyjny i wizjoner nowoczesnej medycyny został wybrany w 2018 roku Prezydentem-elektem Europiejskiego Towarzystwa Interwencji Przezskórnych, European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions, EAPCI w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym. Został również wytypowany na kolejną kadencję Przewodniczącego Rady Instytutu Kardiologii UJ Collegium Medicum.


000077852
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Gniezno
11.2°C
wschód słońca: 05:31
zachód słońca: 18:17
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Gnieznie

kiedy
2024-03-28 18:00
miejsce
Tanken Restauracja-Pub, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-05 19:00
miejsce
Hala im. M. Łopatki, Gniezno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-13 16:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-16 20:00
miejsce
Aula Pomnik, Gniezno, ul....
wstęp biletowany